Høring

Høring

Høring af tre bekendtgørelser, der gennemfører dele af gasdirektivet

Høring af tre bekendtgørelser, der gennemfører dele af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv (EU) 2024/1788 af 13. juni 2024 om fælles regler for de indre markeder for vedvarende gas, naturgas og brint.
Høringen vedrører udkast til følgende tre bekendtgørelser, hvoraf én er en ny bekendtgørelse (nr. 1), og to er gældende bekendtgørelser (nr. 2-3), som nyudstedes:

1) Bekendtgørelse om kontaktpunkt og bevillings- og tilladelsesprocesser for etablering og drift af metangaslagerfaciliteter, LNG-terminaler og brintsysteminfrastruktur
Bekendtgørelsen gennemfører de dele af gasdirektivets artikel 8, som ikke allerede er fastsat ved gældende lov, herunder navnlig oprettelse af et centralt kontaktpunkt samt fastsættelse af en sagsbehandlingsfrist, der som udgangspunkt er på højest to år.

2)Bekendtgørelse om reduktion af drivhusgasser fra transportsektoren m.v. og bæredygtighed. De foreslåede ændringer indebærer, at der fastsættes regler for certificering af kulstoffattige brændsler, der gennemfører artikel 9, i gasdirektivet. De økonomiske aktører vil bl.a. skulle dokumentere en besparelse i drivhusgasemissioner ved anvendelse af kulstoffattige brændsler, der udgør mindst 70 pct. i forhold til EU’s fossile referenceramme, samt sikre at der foretages en uafhængig kontrol, før de kulstoffattige brændsler kan certificeres. 

3)Bekendtgørelse om systemansvarlig virksomhed og anvendelse af gassystemet (Systemansvarsbekendtgørelsen).
Ændringerne vedrører følgende emner:
a) Brintinfrastrukturselskabers forpligtelser (artikel 50, stk. 1, litra c, d og f)
b) Energinets langsigtede udviklingsplan (artikel 55)
c)Finansiering af grænseoverskridende brintinfrastruktur (artikel 59).

Bekendtgørelser
Energistyrelsen
Energi- og vandforsyning
28-08-2026
28-10-2026
01-01-2027
2025/2026
Susanne Wejp-Olsen
swpo@ens.dk
01-07-2026