Høring

Høring

Ændring af bekendtgørelse om vejafmærkning, bekendtgørelse om anvendelse af vejafmærkning og bekendtgørelse om afmærkning af vejarbejder, ved akutte trafikfarlige hændelser og ved reparation eller fjernelse af havarerede køretøjer

Vejdirektoratet sender hermed udkast til følgende bekendtgørelser i høring:

- Bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om vejafmærkning 
- Bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om anvendelse af vejafmærkning 
- Bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om afmærkning af vejarbejder, ved akutte trafikfarlige hændelser og ved reparation eller fjernelse af havarerede køretøjer. 

Ændringsbekendtgørelserne indeholder konsekvensændringer, som følge af forslag til lov om ændring af færdselsloven og lov om private fællesveje (Opgavebortfald i forbindelse med politiets involvering i beslutninger om færdselsindskrænkning og fastsættelse af lokale hastighedsgrænser på offentlige veje og private fællesveje).

Endvidere er der forslået ændringer på baggrund af ændret praksis for vejafmærkning og nye bestemmelser omkring miljø.

Se i øvrigt høringsbrevet for en nærmere gennemgang af de foreslåede ændringer.
Bekendtgørelser
Vejdirektoratet
Trafikinfrastruktur
23-01-2026
23-02-2026
01-05-2026
2025/2026
Lisbeth Maria Andersen
lima1@vd.dk
10-12-2025