Bestemmelsen i § 1, stk. 1, nr. 3, er præciseret, således at det fremgår, at opgørelsen af overskud/underskud sker uden hensyn til anvendelsen af virksomhedsskattelovens regler.
Bestemmelsen om, at rådighedsvederlag til frivillige brandmænd mv., er flyttet fra § 1, stk. 1, nr. 4 til stk. 2, nr. 3.
Der er endvidere indsat en bestemmelse i § 2, stk. 2, om, at i tilfælde, hvor der både udbetales løn og en anden ydelse fx sygedagpenge i samme måned, sker beregningen på baggrund af et gennemsnitligt antal dage i måneden svarende til 21,6667 dage.
På baggrund af ændringer i indkomstregisteret som følge af samtidighedsferie har der været behov for at præcisere reglerne i § 5 om, hvordan feriegodtgørelse skal indgå i beregningen af fleksløntilskud alt efter om feriegodtgørelsen udbetales på tidspunktet for ferieafholdelsen eller om feriegodtgørelsen optjenes og beskattet løbende og udbetales som et nettobeløb ved feriens afholdelse.
Endelig er der sket en præcisering af § 9, stk. 2, om, hvordan ledighedsydelse under ferie skal indgå i beregning om fleksløntilskud. Derudover er der foretaget mindre sproglige ændringer.