Høring

Høring

Høring over bekendtgørelse om ledelse og styring i pengeinstitutter m.fl.

Høring over bekendtgørelse om ledelse og styring i pengeinstitutter m.fl.
Finanstilsynet har i dag sendt udkast til ændring af bekendtgørelse nr. 1026 af 30. juni 2016 ledelse og styring af pengeinstitutter m.fl., som ændret ved bekendtgørelse nr. 461 af 1. juli 2018 og bekendtgørelse nr. 710 af 1. september 2019 i høring. Hele udkastet kan downloades nedenfor. 

Formålet med ændringerne til bekendtgørelsen er primært at implementere dele af direktiv (EU) 2019/876 (CRD V) og EBA GL 2018/06 for styring af misligholdte eksponeringer og eksponeringer med kreditlempelser. Endelig er der foretaget mindre sproglige justeringer.

I tråd med det generelle øgede fokus på bæredygtig finansiering indeholder retningslinjer og andre produkter fra EBA, herunder EBA GL 2018/06, i stigende omfang krav til institutternes håndtering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige risici. På denne baggrund indføres krav om, at virksomhedernes politikker indeholder retningslinjer for risici, der udspringer af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige forhold.

EBA GL 2018/06 indeholder endvidere detaljerede retningslinjer for værdiansættelse og overvågning af værdien af sikkerheder for misligholdte eksponeringer og eksponeringer med kreditlempelser. Tilsvarende krav stilles for alle eksponeringer i henhold til lignende bestemmelser i både CRR II og EBA GL 2020/06 for oprettelse og overvågning af lån. Ændringerne til bekendtgørelsens bilag 1 omfatter derfor for alle eksponeringer og ikke alene for nødlidende eksponeringer og eksponeringer med kreditlempelser.

Der er indført et krav om, at den complianceansvarlige, som den risikoansvarlige, skal indgå i udviklingen og godkendelsen af nye tjenesteydelser og produkter i overensstemmelse med EBA GL 2017/11 om intern governance og EBA GL 2015/18 for produktudviklings- og produktstyringsprocesser for detailbank-produkter.

Endelig er bestemmelser for henholdsvis pengeinstitutter og realkreditinstitutter ensrettet, hvor det er relevant. 

Det foreslås, at bekendtgørelsen træder i kraft den 1. januar 2021. 
Udkastet er desuden sendt i høring hos en række organisationer. 

Finanstilsynet skal anmode om eventuelle bemærkninger til bekendtgørelsen senest den 11. september 2020. 

Bemærkninger kan sendes pr. e-mail på loup@ftnet.dk eller pr. post til Finanstilsynet, Århusgade 110, 2100 København Ø, Att.: Louise Østergaard Pedersen. 

Kontaktperson: Louise Østergaard Pedersen
Direkte tlf. nr.: +45 33 55 84 64 

Finanstilsynet offentliggør eventuelle høringssvar her på Høringsportalen. 

Bekendtgørelser
Finanstilsynet
Erhverv
11-09-2020
11-11-2020
01-01-2021
2019/2020
Louise Østergaard Pedersen
loup@ftnet.dk
04-08-2020

Dokumenter

Download alle filer som zip
Titel Filstørrelse
Høringsdokument
Høringsliste 433,417 kB
Høringsbrev 91,205 kB
Udkast til bekendtgørelse 426,786 kB
Høringssvar
Høringssvar 2,670 MB