Høring

Høring

Ny bekendtgørelse om Finanstilsynets certificering af statsautoriserede revisorer med tilhørende vejledning

Ny bekendtgørelse om Finanstilsynets certificering af statsautoriserede revisorer med tilhørende vejledning

Finanstilsynet har i dag sendt udkast til ny bekendtgørelse om Finanstilsynets certificering af statsautoriserede revisorer med tilhørende vejledning i høring.

 

FSR – danske revisorer har sammen med Forsikring & Pension og Finans Danmark ønsket en justering af certificeringsordningen, som blev indført i 2014. Baggrunden herfor er en bekymring i branchen for, at faldet i antallet af revisorer vil fortsætte, og at koncentrationen i antallet af revisionsfirmaer vil stige. Efter en længere dialog er FSR – danske revisorer (på vegne af Forsikring & Pension og Finans Danmark) og Finanstilsynet nået til enighed om en justering af ordningen.

 

Finanstilsynet foreslår følgende ændringer i forhold til den gældende bekendtgørelse (bekendtgørelse nr. 874 af 1. juli 2015 om Finanstilsynets certificering af statsautoriserede revisorer):

 

  • Kravet om debiterbare timer med ydelser til finansielle virksomheder inden for de seneste fem år nedsættes fra de tidligere 1.500 debiterbare timer til 1.000 debiterbare timer. Tilsvarende nedsættes det antal timer der heraf skal være revisionsydelser til den pågældende type af virksomhed, der søges certificering til fra 1.000 timer til 750 timer.

  • Finanstilsynet får mulighed for at anse timekravene for opfyldt, hvis revisor inden for de seneste fem år har 700 debiterbare timer med ydelser til finansielle virksomheder, hvoraf mindst 525 timer er revisionsydelser til den pågældende type af virksomhed, der søges/haves certificering til. Revisor skal samtidig have 1.000 debiterbare timer i fem udvalgte år inden for de seneste syv år, heraf skal mindst 750 timer være revisionsydelser til den pågældende type af virksomhed, der søges/haves certificering til.

  • For revisorer, der er certificeret til både kreditinstitutter og forsikringsselskaber, nedsættes kravet om debiterbare timer med revisionsydelser tilsvarende fra 1.000 timer til 750 timer for hver virksomhedstype inden for de fem seneste år. Med mulighed for, at Finanstilsynet kan anse timekravet for opfyldt, hvis revisor inden for de seneste fem år har 525 debiterbare timer med revisionsydelser for hver virksomhedstype og 750 debiterbare timer med revisionsydelser for hver virksomhedstype i fem udvalgte år inden for de seneste syv år.

  • Bekendtgørelsen suppleres med en vejledning, som beskriver Finanstilsynets fremtidige praksis vedrørende certificeringsordningen.

Bekendtgørelsen indeholder tillige en række ændringer af lovteknisk karakter.

 

Finanstilsynet arbejder på at kunne udstede bekendtgørelsen, så den kan træde i kraft 1. maj 2018, og senest 1. juli 2018.

 

Finanstilsynet skal anmode om eventuelle bemærkninger til bekendtgørelsen senest mandag den 19. februar 2018 kl. 12.

 

Bemærkninger kan sendes pr. e-mail til pdn@ftnet.dk

 

Kontaktperson: Pernille Dalby

Direkte tlf. nr. 3355 8289

 

Finanstilsynet offentliggør eventuelle høringssvar på Høringsportalen.

Svarene kan læses i fem måneder efter høringsfristen er udløbet.

 

Finanstilsynet er en styrelse i Erhvervsministeriet. Finanstilsynets primære opgave er at føre tilsyn med den finansielle sektor. Desuden deltager Finanstilsynet inden for sit ansvarsområde i lovgivnings- og EU-arbejde om den finansielle sektor.

Bekendtgørelser
Finanstilsynet
Samfundsstruktur
19-02-2018
19-04-2018
2017/2018
Pernille Dalby
pdn@ftnet.dk
22-01-2018

Dokumenter

Download alle filer som zip
Titel Filstørrelse
Høringsdokument
Høringsbrev 46,532 kB
Høringsliste 10,982 kB
Udkast til bekendtgørelse 187,789 kB
Udkast til vejledning 90,378 kB
Høringssvar
Høringssvar 124,546 kB