Høring

Høring

Høring vedr. udkast til bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om god skik for bolig-kredit

Finanstilsynet har i dag sendt udkast til bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om god skik for boligkredit i høring.

Med forslaget til ændring af bekendtgørelsen om god skik for boligkredit foreslås det at indsætte en ny bestemmelse i § 21, stk. 4, i bekendtgørelse om god skik for boligkredit, hvorefter en boligkreditgiver som udgangspunkt ikke må indgå risikable boligkreditaftaler med høj belåningsgrad med pant i fast ejendom med forbrugere, der er fysiske personer, hvis forbrugeren herved får en høj gældsfaktor.

Bestemmelsen har til formål at sikre forbrugerne mod at optage risikabel gæld samtidig med, at de opnår en høj belåningsgrad.

Forslaget ledsages af et udkast til vejledende udtalelse om den nye bestemmelse i § 21, stk. 4.

Det foreslås, at bekendtgørelsen træder i kraft den 1. januar 2018.

Udkastet er sendt i høring hos en række myndigheder og organisationer.

Finanstilsynet skal anmode om at modtage eventuelle bemærkninger til udkastet til bekendtgørelse senest den 24. november 2017.

Bemærkninger kan sendes pr. e-mail til: hbj@ftnet.dk eller pr. post til Finanstilsynet, Århusgade 110, København Ø, att. Henrik Bruun Johannessen.

Kontaktperson: Henrik Bruun Johannessen                 

Direkte tlf.nr.: 33 55 82 47


Eventuelle høringssvar offentliggør Finanstilsynet her på Høringsportalen.

Finanstilsynet er en styrelse i Erhvervs­ministeriet. Fi­nans­til­sy­nets pri­mære op­gave er at føre tilsyn med den finan­sielle sek­tor. Des­uden deltager Fi­nans­til­synet inden for sit an­svarsområde i lov­giv­nings- og EU-arbej­de om den finansielle sektor. 

Bekendtgørelser
Finanstilsynet
Samfundsstruktur
24-11-2017
24-01-2018
01-01-2018
2017/2018
27-10-2017