Finanstilsynet har i dag sendt udkast til bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse god skik for finansielle virksomheder i høring. Hele udkastet kan downloades nedenstående.
Formålet med ændringen af bekendtgørelsen er foretage de nødvendige ændringer som følge af, at forsikringsdistribution bliver omfattet af en ny bekendtgørelse om god skik for forsikringsdistributører. Forslag til bekendtgørelse om god skik for forsikringsdistributører sendes i høring samtidig med denne bekendtgørelse.
Bekendtgørelse om god skik for finansielle virksomheder vil efter den foreslåede ændring ikke længere finde anvendelse på forsikringsdistribution, der er omfattet af den nye bekendtgørelse.
Med denne ændringsbekendtgørelse ændres endvidere reglerne i den gældende bekendtgørelses §§ 4 og 5 om vildledning og købsopfordringer for at bringe dem i overensstemmelse med de tilsvarende regler i markedsføringsloven, der gennemfører direktivet om urimelig handelspraksis (2005/29/EF).
Bekendtgørelsen vurderes at medføre administrative konsekvenser på under 4 mio. kr. og er derfor ikke kvantificeret yderligere.
Udkastet er desuden sendt i høring hos en række organisationer.
Finanstilsynet skal anmode om eventuelle bemærkninger til udkastet senest den 5. januar 2018.
Bemærkninger kan sendes pr. e-mail på hbj@ftnet.dk eller pr. post til Finanstilsynet, Århusgade 110, 2100 København Ø, Att.: Henrik Bruun Johannessen.
Kontaktperson: Henrik Bruun Johannessen
Direkte tlf.nr.: 33 55 82 47
Eventuelle høringssvar offentliggør Finanstilsynet her på Høringsportalen.
Finanstilsynet er en styrelse i Erhvervsministeriet. Finanstilsynets primære opgave er at føre tilsyn med den finansielle sektor. Desuden deltager Finanstilsynet inden for sit ansvarsområde i lovgivnings- og EU-arbejde om den finansielle sektor.